Laboratoria Przyszłości

Nasza szkoła korzysta z dofinansowania w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Zgodnie z podanymi informacjami projektowymi „celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań”.

„Laboratoria Przyszłości” to możliwość zaopatrzenia szkoły w nowoczesny sprzęt, który ma uatrakcyjnić zajęcia szkolne i pozwolić uczniom rozwijać zainteresowania.

W ramach programu szkoły otrzymują wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego wspomagającego rozwój umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Zakres pomysłów edukacyjnych w tym zakresie i sprzętu przeznaczonego do zakupu należy do szkoły.

W ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 17 w Gliwicach otrzymała dofinansowanie w kwocie 115 800,00 zł

W ramach projektu został zakupiony sprzęt należący do wyposażenia podstawowego, tj: drukarka 3D wraz z akcesoriami (w tym biblioteka modeli 3D), zestawy z mikrokontrolerami, stacje lutownicze oraz lutownice, aparat fotograficzny z funkcją kamery,  zestaw oświetleniowy do realizacji nagrań, mikrofon, mikroport, statyw oraz gimbal.

Do uatrakcyjnienia zajęć nabyto zestawy edukacyjne do samodzielnego konstruowania z klocków LEGO, do wykorzystania we wszystkich klasach od 1 do 8. Zakupiono zestaw Photon do nauki programowania oraz nauki podstaw Sztucznej Inteligencji, a dla starszych uczniów nabyto roboty Abilix Krypton 6, które młodzież buduje od podstaw, zasila silnikami i sensorami, po czym programuje do wykonywania zadań.

Aby wzbogacić zajęcia z fizyki nabyto zestawy eksperymentów Obwód prądu, które w prosty sposób pomagają w nauce praw fizyki i w zrozumieniu zasad działania układów elektrycznych, np. poprzez samodzielną budowę obwodu emitującego efekty świetlne.