Deutsches Sprachdiplom (DSD)
Deutsches Sprachdiplom (DSD) jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów zwiazkowych. Od 2008 roku dzięki inicjatywie: „Szkoły: Partnerzy przyszłości” wszystkie szkoły DSD należą do grona ponad tysiąca szkół objętych patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Historia rozwoju DSD
Program DSD jest realizowany w Polsce od 1997. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Polska należy do państw realizujących program DSD z największym powodzeniem na całym świecie.
Realizacja programu DSD
Program DSD realizowany jest w szkołach podstawowych i liceach, które po spełnieniu określonych kryteriów zostały przyjęte do grona szkół partnerskich Republiki Federalnej Niemiec i otrzymały zezwolenie na przeprowadzanie egzaminu DSD. Szkoły te, w ścisłej współpracy z Centralą Szkolnictwa Zagranicznego oraz intensywną naukę przygotowują uczniów do egzaminu. Uczniowie szkoły podstawowej zdają DSD I na poziomie B1, a uczniowie liceum – DSD II na poziomie C1.
Jak wygląda egzamin DSD I?
Egzamin DSD I składa się z czterech części:
- komunikacji pisemnej,
- komunikacji ustnej,
- odbioru tekstu czytanego,
- odbioru tekstu słuchanego.
Są one oceniane równoważnie, co znaczy, że za każdą z części zdobyć można 25% wszystkich punktów. Aby zdać egzamin, należy uzyskać łącznie powyżej 50% punktów.