Heimat 2016

 Role kobiet i mężczyzn na Śląsku- dawniej i dziś– temat wiodący XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży ŚLĄSK-NASZA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN-MEINE KLEINE HEIMAT  sprowokował uczestników do interesującej artystycznej dyskusji. Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac plastycznych i literackich. Zwłaszcza te ostatnie podkreślają, że mimo ekonomicznych, społecznych i strukturalnych zmian, które w ostatnich dziesięcioleciach dotknęły Śląsk, wartości wyznawane przez Ślązaków, a przekazywane przez rodzinę, pozostały te same.

            Taka też była myśl przewodnia spektaklu przygotowanego z okazji uroczystej gali przez naszych uczniów. Obejrzeliśmy galerię Ślązaczek i Ślązaków- pięknych opolskich dziołch, frelek, ołm, górników, gołębiorzy, wędkarzy, starzyków, fanów motoryzacji (z oryginalnym moplikiem), playboyów z Bytkowa.

            Goście obejrzeli wystawę nagrodzonych prac. Mogli także  skosztować przysmaków śląskiej kuchni. Dodatkową atrakcją były pamiątkowe fotografie na tle pięknej dekoracji oraz w monidle wypożyczonym przez Dyrekcję Teatru Śląskiego w Katowicach przedstawiającym tradycyjną śląską parę.

            Zapraszamy na naszą tradycyjną imprezę artystyczną w przyszłym roku.

Organizatorzy

LAUREACI XIII EDYCJI REGIONALNEGO KONKURSU „ŚLĄSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN – MEINE KLEINE HEIMAT

« z 3 »