Heimat 2011

Już po raz ósmy Gimnazjum Dwujęzyczne w ZSO nr 12 w Gliwicach miało zaszczyt zaprosić uczniów do udziału w Wojewódzkim Konkursie Dla Dzieci i Młodzieży „Śląsk – moja mała ojczyzna. Schlesien – meine kleine Heimat.” Celem konkursu jest przybliżanie młodzieży wartości regionu, śląskiej kultury, historii i tradycji. Na zaproszenie odpowiedziało 135 uczestników. Szczególnie licznie zaprezentowały się szkoły z dalszych zakątków województwa śląskiego.

– Poprzednie edycje utwierdziły nas w przekonaniu, iż konkursy takie cieszą się wśród uczniów i ich opiekunów sporym zainteresowaniem. Żeby zapewnić jak najbardziej profesjonalną ocenę prac uczniowskich, na czele jury stanęła gliwicka malarka –M. Bereźnicka – Przyłęcka.

Na wyróżnienie zasługuje finałowa gala konkursu. Koordynatorkom udało się pozyskać do współpracy znamienite instytucje naszego regionu: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie czy Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach, ale i zachęciły przedstawicieli gliwickich władz do udziału w tym wydarzeniu. Gośćmi byli m.in.: K. Sowa (RM w Gliwicach), A. Harasymowicz (UM w Gliwicach), Z. Waniek (Delegatura Kuratorium w Gliwicach), A. Szadkowska i ks. R. Chudoba (Centrum Edukacyjne im. JP II), J. Tarkota (GOM) oraz reprezentanci władz dzielnicy Brzezinka: C. Szumilas (ZO) i ks. G. Langner.

Finałowa gala była świętem śląskości pokazanej na różnych płaszczyznach. Przygotowany program artystyczny wzruszał, bawił, skłaniał do refleksji. Trojak odtańczony przez uczniów ZSO 12 ubranych w stroje regionalne zaskoczył wszystkich. Gwarowe teksty okraszane piosenkami tradycyjnymi i współczesnymi oraz scenografia wychodząca daleko poza schemat śląskiego krajobrazu dopełniały całości. Ważnym akcentem były również wystąpienia ks. dra P. Góreckiego i J. Bonczola mówiących  o wielokulturowości śląskich rodzin oraz o historii Śląska. Najważniejszym  momentem dla laureatów było rozdanie nagród, także dodatkowych – wręczonych przez E. Pokorską ze ŚCDK w Katowicach.

A po uczcie dla śląskiej duszy przyszedł czas na ucztę dla śląskiego podniebienia. Na gości czekał ślonski żur, wodzionka oraz kreple, kołocz i chrust. Znamienici uczestnicy gali  na to popołudnie stali się po prostu Ślązakami – godajoncymi po naszymu.

 LAUREACI VIII EDYCJI KONKURSU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „ŚLĄSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN – MEINE KLEINE HEIMAT”

Najciekawsze prace: