Heimat 2011

Już po raz ósmy Gimnazjum Dwujęzyczne w ZSO nr 12 w Gliwicach miało zaszczyt zaprosić uczniów do udziału w Wojewódzkim Konkursie Dla Dzieci i Młodzieży „Śląsk – moja mała ojczyzna. Schlesien – meine kleine Heimat.” Celem konkursu jest przybliżanie młodzieży wartości regionu, śląskiej kultury, historii i tradycji. Na zaproszenie odpowiedziało 135 uczestników. Szczególnie licznie zaprezentowały się szkoły z dalszych zakątków województwa śląskiego.

– Poprzednie edycje utwierdziły nas w przekonaniu, iż konkursy takie cieszą się wśród uczniów i ich opiekunów sporym zainteresowaniem. Żeby zapewnić jak najbardziej profesjonalną ocenę prac uczniowskich, na czele jury stanęła gliwicka malarka –M. Bereźnicka – Przyłęcka.

Na wyróżnienie zasługuje finałowa gala konkursu. Koordynatorkom udało się pozyskać do współpracy znamienite instytucje naszego regionu: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie czy Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach, ale i zachęciły przedstawicieli gliwickich władz do udziału w tym wydarzeniu. Gośćmi byli m.in.: K. Sowa (RM w Gliwicach), A. Harasymowicz (UM w Gliwicach), Z. Waniek (Delegatura Kuratorium w Gliwicach), A. Szadkowska i ks. R. Chudoba (Centrum Edukacyjne im. JP II), J. Tarkota (GOM) oraz reprezentanci władz dzielnicy Brzezinka: C. Szumilas (ZO) i ks. G. Langner.

Finałowa gala była świętem śląskości pokazanej na różnych płaszczyznach. Przygotowany program artystyczny wzruszał, bawił, skłaniał do refleksji. Trojak odtańczony przez uczniów ZSO 12 ubranych w stroje regionalne zaskoczył wszystkich. Gwarowe teksty okraszane piosenkami tradycyjnymi i współczesnymi oraz scenografia wychodząca daleko poza schemat śląskiego krajobrazu dopełniały całości. Ważnym akcentem były również wystąpienia ks. dra P. Góreckiego i J. Bonczola mówiących  o wielokulturowości śląskich rodzin oraz o historii Śląska. Najważniejszym  momentem dla laureatów było rozdanie nagród, także dodatkowych – wręczonych przez E. Pokorską ze ŚCDK w Katowicach.

A po uczcie dla śląskiej duszy przyszedł czas na ucztę dla śląskiego podniebienia. Na gości czekał ślonski żur, wodzionka oraz kreple, kołocz i chrust. Znamienici uczestnicy gali  na to popołudnie stali się po prostu Ślązakami – godajoncymi po naszymu.

 LAUREACI VIII EDYCJI KONKURSU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „ŚLĄSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN – MEINE KLEINE HEIMAT”

Najciekawsze prace:

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).