Finał 2012/2013

FINAŁ KONKURSU RATOWANIE ZABYTKÓW NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

Finał konkursu: „Ratowanie zabytków naszej małej ojczyzny”  połączony z uroczystym wręczeniem nagród  i wystawą prac odbył się 17.04.2013r. o godz. 13.00 w Centrum Jana Pawła II w Gliwicach.

Na Śląsku, czyli również  w najbliższej naszemu sercu okolicy, znajduje się wiele miejsc, które wymagają pochylenia się nad nimi. To właśnie one stały się tematem prac II edycji  konkursu „Ratowanie zabytków naszej małej ojczyzny”, nad którym honorowy patronat objęli: Ks. Biskup Jan Kopiec- Ordynariusz Diecezji Gliwickiej, Waldemar Dombek-wicestarosta powiatu gliwickiego oraz Zdzisława Waniek- Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach.  Szeroki zasięg konkursu to również zasługa świetnej współpracy z partnerami: Kurią Diecezjalną, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, w którym odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom. Tam też można podziwiać wystawę prac konkursowych. Była to również okazja do spotkania z honorowymi Gośćmi wspierającymi konkurs, m.in. Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z Katowic , Muzeum ,,Park Etnograficzny W Chorzowie, Muzeum Willa Caro w Gliwicach, Parafiami w Poniszowicach, Sierotach oraz Gliwicach – Brzezince. Wszystkim dziękujemy za pomoc w ufundowaniu nagród. 

Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem, wpłynęło około 220 prac, uczestnicy i ich opiekunowie z Gliwic oraz   z Toszka, Wielowsi, Poniszowic, z Rudzińca, z Ornontowic oraz z woj. Opolskiego: ze Starej Kuźni, z Ujazdu oraz z Opola zadbali o ich bardzo wysoki poziom w kategoriach: prace plastyczne, przestrzenne i multimedialne. 

W każdej kategorii wyłoniono zwycięzców, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć kilka zabytkowych obiektów sakralnych (nagrodą specjalną była wycieczka szlakiem architektury drewnianej – wyjazd z przewodnikiem – Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków do czterech  drewnianych kościółków w diecezji gliwickiej oraz jednego w Rudzińcu w diecezji opolskiej).

O godzinie 8.45 rozpoczęła się wycieczka. O 9.15 autobus z laureatami przybył do Kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach.  Następnie zwiedzający pojechali kolejnodo Kościoła p.w. św. Michała Archanioła w Rudzińcu, do Kościoła  p.w. Świętej Trójcy w Rachowicach, do Kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach oraz Kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach przy ul. Kozielskiej.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok. 

LISTA LAUREATÓW

Zapraszamy do zapoznania się co o nas piszą w Gościu Niedzielnym